ויקיפדיה היא מעוז של זיכרון וידע- שם העולם מתועד, המידע נאסף, נאגר ומוגש לקהל- יש אנשים שטוענים (ובצדק) שויקיפדיה הרגה את האנציקלופדיות הקלאסיות והכבדות שהיו לנו פעם.

אז כיצד מעוז שימור ההיסטוריה, אספן הזיכרונות הזה- הוא קפיטליסטי?

ויקיפדיה מנוהלת על ידי ויקיפדים, מי הם אותם ויקיפדים אתם שואלים בטח- אלו הם אנשים כמוני וכמוכם שיש להם את הכוח לערוך, לשנות וכו' את ויקיפדיה- אבל מתן ויקיפדיה היא אנציקלופדיה חופשית! כולם יכולים לערוך שם! (רמז- אתם צודקים) אבל לויקיפדים יש כוח שלנו אין- וזה לערוך את העריכה שלנו. הויקיפדים הם נבחרי ויקיפדיה להיות מעין 'עורכים ראשיים' ולהם יש את הכוח לערוך את כל הערכים הקיימים בויקיפדיה, להעלות ערכים משלהם ובכלל לשלוט ביד רמה על המתרחש באנציקלופדיה- שכבר לא באמת כל כך חופשית.

ישנם דיונים רבים סביב החופש שויקיפדיה נותנת או שלא נותנת. לי למשל יצא לשמוע באופן אישי על כמה חברים שמסרבים להעלות איזה ערך מסוים כי הם יודעים מניסיון עבר שויקיפדים נבחרים יערכו להם אותו ויהרסו אותו ואת מטרותיו.

אז נשאלת שאלה מוסרית- הא ויקיפדיה היא קפיטליסטית? כן. במקום שבו ידע הוא בגדר שוק חופשי ותחרותי, נתון למניפולציות שאין אנו יודעים עליהן כי הכותב הוא אנונימי- אין אנו יודעים אם אנו צורכים את האמת כפי שהיא, כמו בקפיטליזם- החזק מנצח וככל הנראה הערך שאנו קוראים הוא ערך מנצח של ויקיפד מסוים שרצה שהאג'נדה שלו תשנה את ההסתכלות של האנשים.

וכן, זה בהחלט יכול להרוס לנו את החיים- המסחר הדיגיטלי במידע כמשנה מציאות ומשנה תפיסות היסטוריות יכול להפיל אותנו כאנשים כחברה וכתרבות- אם רשום אצלנו בויקיפדיה העברית על מלחמת השחרור- אז בויקיפדיה האנגלית רשום על מלחמת הרבים יהודים של שנת 1948. זוהי כותרת שלבדה משנה את התפיסה של הקורא- את ההיסטוריה היהודית ישראלית.

אני מודה, ויקיפדיה היא כלי נהדר לידע וללימוד על דברים- אבל אני מפחד. אי אפשר להיות אובייקטיבי לגמרי, אבל יש מידה מסוימת של מניפולציות שאפשר להפעיל על צרכן. ואנו כצרכנים נתונים להמון פרסומות שמשפיעות לנו על התפיסה של מה טוב ומה רע. לא צריך גם שויקיפדיה תהרוס לנו את התפיסות- או שמא היא לא?

 

חופשי? לא בהכרח