מי לא משתמש בגוגל ובפייסבוק במהלך היום? מי לא מעלה תמונות או מתייג או רושם פוסטים או אפילו מתחבר לאתר כזה או אחר עם חשבון הגוגל שלו? חשבתם פעם מה הפייסבוק או גוגל יודעים עלינו? אז זהו שלא, זה נהיה חלק בלתי נפרד מהעולם הדיגיטלי הנוכחי ומהחיים שלנו. בשנת 2012 מקס שרמס סטודנט למשפטים תושב אוסטריה החליט ל"נצל" לטובתו את החוק האירופאי, וביקש מפייסבוק את כל המידע אליו שנאגר בפרופיל האישי שלו ובכלל ברשת פייסבוק. כמו שאתם מתארים לעצמכם זה לא עבר חלק, הוא שלח לפייסבוק 22 מיילים לפייסבוק והם בתגובה הערימו אליו קשיים שונים כמו טענה שהוא משתמש באמצעי זיהוי מזוייפפים וכו'. לבסוף הוא קיבל קוץ של 1,222 דפים עם כל המידע של פייסבוק עליו.

אז אתם בטח חושבים לעצמכם מה אין לי מה להסתיר, אין לי כספת סודית ולא עשיתי שום דבר רע, מה כבר לכולים לדעת אליי? אז זהו שפייסבוק וכן גם גוגל יודעות אלינו דברים שאתם אפילו לא מתארים לעצמכם. שאומרים שהרשת זוכרת הכל, וזה לא נאמר סתם פייסבוק שמרה על מידע של מקס שרמס כחלק מהמאגר שלה, אתה שואלים מה היא שמרה? הכל מפוסטים שלא פורסמו, פוסטים שהתחלנו לרשום והפסקנו, מיקום פייסבוק ידעה באיזה אוניברסיטה למד מקס וציינה מיקום מדוייק של קווי אורך ורוחב, למרות שמעולם לא הפעיל GPS. ואם זה לא מספיק פייסבוק מזהה תמונות שלנו ומסיקה כל מיני דברים אפילו אם חבר שלכם תייג אותכם בתמונה שלו. זוכרים את גוגל? אז כן גם היא שומרת עלינו מידע היא זוכרת מה חיפשתם במנוע חיפוש, היכן אתם נמצאים ולהיכן אתם נוסעים איך? בעזרת וייז ששייכת לגוגל, מספר גדול של פלאפונים מריצים את מערכת האנדרואיד כן גם היא של גוגל, ואפילו חלק מהאפליקציות בפלאפון שלכם שייכים כן אתם צודקים לגוגל.

אז כפי שאנו רואים פייסבוק וגוגל זוכרות את כל הפעולות, מקומות, אנשים ודברים שונים שעשינו או פרסמנו במהלך חיינו או בתקופה מסויימת. אז אם הרשת זוכרת הכל האם היא גם שוכחת? אז זהו שלא בדיוק גם גוגל וגם פייסבוק מוכרת את המידע שהיא אוספת לגורם שלישי המפרסמים, דבר שעוזר להם לעשות רווחים מהמידע שהם אוספות על המשתמשים ועוזרות למפרסם להגיע על הקהל שאליו הוא רוצה להגיע. איך? לפי תחומי עניין , חיפושים שלכם, אתרים שאליהם הגעתם, מקום שביקרתם בו או נסעתם אליו וכו'. אז כן לפעמים יש דברים שאנחנו רוצים לשכוח ולא תמיד יש אירועים או דברים שאנחנו רוצים שידעו אלינו ובא לנו שזה ייעלם ואף אחד לא ידע,  זה לא כזה פשוט לקום בבוקר ולהגיד היי גוגל או פייסבוק תמחקו את כל מה שאתם יודעים עליי המרשת. אז האיחוד האירופי הבין את הבעייה והחליט לקדם את החוק "הזכות להישכח" חוק שיאפשר לנו לגרום לרשת לשכוח דברים שלנו שאנחנו לא רוצים שאנשים ידעו או יחשפו אליהם, וכל זאת בעקבות פרשת מקס שרמס וההתנגדות של פייסבוק לפרסם מה היא יודעת ובעצם "זוכרת" על כל משתמש ומשתמש ושתאפשר לנו גם "לשכוח" דברים. הרי למי לא קרה שהוא העלה איזה תמונת פדיחה שבה לו לשכוח ? או איזה פוסט לא נעים שאתה לא רוצה שיקשרו אותו אלייך או אפילו פוסט שרק התחלנו לרשום אבל התחרטנו על מה שרשמנו? אז כפי שראינו הרשת זוכרת ולרוב היא לא שוכחת את אותם דברים ועכשיו תשאלו את עצמכם האם אני באמת רוצה שידעו ויזכרו כל כך הרבה דברים שעשיתי והאם יש לי גם את הזכות לבחור מה יזכר או מה ישכח?.

מוזמנים לראות את התוכנית המערכת עם שלי ייחימוביץ שבדקה מה גוגל יודע עלינו? יש מצב טוב שתגלו הרבה דברים חדשים שלא ידעתם…..