כל ילד שהוא קצת "חריג" חווה הצקות מילדים, ככל שאנו גדלים מתפתחים אצלנו המוסר, האנושיות והאכפתיות ואנו מגלים שמה שקרה אינו בסדר, ואם אנו מספיק חזקים, נצליח לשים את טראומת הילדות מאחור.

כשהייתי קטנה, לא היית מקובלת. סבלתי מהצקות והשפלות מילדים, אף אחד לא הגן עליי או שמר עליי ואמרתי לעצמי תמיד בתור ילדה, שכשנסיים את הלימודים, המצב ישתנה, ותקופת בית הספר היסודי זה לא מה שיקבע מי אני כבן אדם.

בתקופה האחרונה, תופעת ההתעללות, קיבלה כלי חדש שמאפשרת לה לבצע טוויסט אכזרי מיוחד- הכלי הזה הוא הרשתות החברתיות. הדטרמיניזם הטכנולוגי אומר כי הטכנולוגיה, היא זו שקובעת את המהלכים ההיסטוריים ועתיד החברה נקבע באמצעותה ובהשפעתה, דבר זה משפיע על השיח שלנו וההשתנות שלנו בעקבות הרשתות החברתיות, קרי; וואטסאפ, פייסבוק, אינסטגרם וכו'. לדוגמא, לפני כבערך חודש עלתה הסדרה; "13 סיבות למה" לרשת נטפליקס. הסדרה מסוגת הדרמה, מעלה לדיון את נושא השיימינג בעידן האינטרנטי. העלילה סובבת הגיבורה-אנה, נערה בגיל תיכון שחווה התעללות עד שהיא לוקחת את חייה ומתאבדת. אנה, היא נערה מתבגרת חכמה ורגישה, הפורסת את סיבותיה למוות על פני 13 קלטות כן, כן כמו של פעם. הסדרה מציגה ניגודים בין ישן לחדש, בין הטוב לרע – פעם היה יותר טוב, האומנם?

לעיתים, מפחיד אותי לחשוב מה היה קורה אם הייתי גדלה בעידן הדיגיטלי של היום בתור ילדת יסודי, האם גם אז הייתי יכולה לשכנע את עצמי שהכל יעבור? אולי אם הכול היה פומבי, יכלתי להזעיק עזרה יותר בקלות, או ההפך- אולי הייתי שוקעת אל תוך מסך ומאמינה למילים הדיגיטליות שיורים לעברי?

הטכנו-ריאליזם, היא גישה המאמינה בחינוך כמנגיש טכנולוגיה ואופן שימושו באופן חיובי לאוכלוסייה הרחבה. בדומה לכך, גם אני מאמינה כי חינוך יכול להשפיע על השיח הרשתי ויש לנקוט צעדים במערכת החינוך, עם זאת יש לזכור כי מאז שחר הימים או לפחות בהיסטוריה האישית שלי –  ילדים הם 'עם' רע. הם לא יודעים להבדיל בין טוב לרע ולפעמים ההצקות נובעות ממשהו עמוק, או מסתם שעמום. לפי דעתי גם חינוך לא יבטל זאת במאה אחוז, ועלינו להבין כי אנחנו חיים בדור אינטרנטי שהוא נפיץ ורגיש ביותר מפעם. בהתאם לכך, יש להגביר את הערנות, הרגישות, והאכפתיות שלנו – האנשים הבוגרים שכבר היו שם – לתת תקווה ל – 'עופות המוזרים' שקיימים באוכלוסייה ולהגיד להם שגם הם יהיו ברבור יפיפה מבפנים ומבחוץ, אם רק יהיו קצת סבלנים.

כוכבת הסדרה

כוכבת הסדרה

 

כתבה: אורטל גלינדוס