עד כיתה י"ב בתיכון מקיף נשר בשנת 2006, זיכרון ימי ההולדת היה באחריותנו הבלעדית או שהיינו סומכים על אנשים אחרים שיזכירו לנו. בנות הכיתה/שיכבה היו ממלאות בתחילת השנה את היומנים בימי ההולדת של החברים לשכבה ושל כל אחד בערך שהן מכירות העיקר למלא כמה שיותר מדפי היומן ושיהיה מה לקשט. היה מספיק להגיע לכיתה ושאחד החברים ללימודים יודיע בקול "מזל טוב ללוני!" וזהו, כיתה שלמה יודעת שהיום הוא היום שלך ו"השמועה" עוברת ואתה מקבל את מכסת ה"מזלטובים" שלך. במקרים יותר מושקעים, חבורות של בנות היו מגיעות לבית הספר עם כמות בלונים שלא תבייש מסיבת סילבסטר מושקעת, ילדת יום ההולדת נסחבה עם כמויות של בלונים וזר על הראש, מי יכול להתעלם מהמראה הזה ולא להגיד לי מזל טוב עכשיו?

ואז התבגרנו ועברנו קצת שלבים ומסגרות בחיינו, כמות הבלונים המטורפת והזר על הראש, הוחלפו בעוגה קטנה ליד השם בצ'אט של הפייסבוק יחד עם התראה קטנה בראש העמוד עם כל חוגגי אותו יום. החיבוק והברכות החמות מאנשים שאנו פוגשים ביומיום הפכו לברכת יומולדת קצרה ואם משקיעים אז פסקה ותמונה משותפת שמזכירה שאנחנו חברים טובים. ההרגשה החמה של אנשים שמודעים ליום ההולדת שלנו וניגשים אלינו לברך הפכה להיות כניסה מתמדת במהלך יום ההולדת לעמוד הפייסבוק ובדיקת ההתראה אשר מציינת כמה אנשים רשמו לך על הוול, כמובן שגם יש חוקים לא כתובים בימי ההולדת בפייסבוק ואסור להגיב ולעשות לייק לברכה באותו יום כי מה? אנשים יחשבו שאני יושב על הפייסבוק ביום ההולדת שלי?? ויום אחרי זה כמובן שיש להעלות פוסט מוקיר תודה לכל חברינו הטובים שבירכו וחיממו את הלב.

אז היומן המקושט הפך לכניסה שגרתית לפייסבוק שידאג להקפיץ לי תזכורת שיש יום הולדת לאדם הזה והזה וגם אם אשכח להתייחס להתראה הזו, עמוד הפייסבוק ישמח להודיע לי ש-X מהחברים שלי כבר רשמו על הקיר של בעל השמחה, לא תכתוב לו גם?? יש כאלו אשר הופכים את יום ההולדת שלהם ליום זיכרון דיגיטלי חווייתי מלא תמונות והתראות ויהיו מסופקים מאיך שהעמוד שלהם מציג אותם. ויש אותי ורבים אשר שותפים למחשבה שאין שום בעיה שיום ההולדת שלהם הפך להתראה בפייסבוק אך תמיד אעדיף לחגוג את יום ההולדת עם חברים קרובים, תמיד אעדיף כרטיס ברכה בכתב יד שמראה "הנה חשבתי עליך" כי אתה חשוב לי ולא כי אתה התראה שגרמה לי לחוסר נעימות. זיכרונות דיגיטליים צריכים להזכיר לנו גם שיש עולם שאינו דיגיטלי, צאו להראות אהבה לחברים הקרובים, תתקשרו אליהם ולאנשים הקרובים ולא לשכוח שלהשקיע ברכה בעמוד של חבר בעודך יושב על האסלה לא בדיוק תיחשב מחממת כמו לחגוג פיזית עם בעל השמחה. שיהיה המון מזל טוב ויום הולדת שמח שמשאיר זיכרון טוב בראש ולא על קיר של פרופיל שמאוכסן בשרת.