השבוע זכיתי להשתתף בכנס בנושא:

Representing Jewish History in European and American Popular Culture, Museums and Public Spaces

הכנס התארח באוניברסיטת SWPS (וורשה, פולין) והרצו בו חוקרות וחוקרים מרחבי העולם.

מלבד הכנס התארח באוניברסיטה אירוע קטן שהיה מיועד בעיקרו לסטודנטים בחוג לתקשורת. מלבד קבוצתי שהציגה באירוע, הציגה גם ד"ר מרתה ליסק (Marta Lysik) שתיארה את הדרך לגילוי סיפור חייו של סבא שלה, שהיה חייל בפולין בזמן מלחמת העולם השנייה. הוא הלך לעולמו כשהייתה נערה צעירה מאוד ולא הספיקה לשאול אותו על מה שעבר. משפחתה, ובעיקר אמה, לא הסכימה לחלוק איתה שום מידע אודותיו. הטריגר החזק ביותר שהוביל אותה למסע אליו יצאה היה בעת שהותה בגרמניה, שם למדה כמה שנים. יום אחד התקשרה קרובת משפחה רחוקה שנזפה במרתה על שחיה במקום אשר מירר את חייו של סבא שלה. מרתה, שלא ידעה כאמור על הזוועות שעבר, לא הבינה מדוע זה קריאה שכזו מגיעה דווקא עכשיו. היכן אלה היו קודם? מדוע אף אחד לא שיתף אותה בסיפורים, ועדיין?

לאחר מחשבות עמוקות החליטה מרתה שמצאה נושא לעבודת התזה – החיפוש אחר החידה שנקראת 'סבא שלי', פתיחת הקופסא הסודית של דמותו שמעולם לא הוצגה בפניה. לשם כך נעזרה רבות באתרים של ארכיונים שעוסקים במלחמת העולם השניה. חלקם מקוונים, בהם ניתן בן רגע ובאמצעות הקלדת מידע בסיסי להגיע למסמכים מדהימים. באחרים יש צורך בפנייה באמצעות דואר אלקטרוני ואחרי פרק זמן משתנה, המוסד מעביר לכתובת המייל סריקה של כל המסמכים הרלוונטים שברשותם.

נושא הפאנל היה הדרכים ללמוד את הדור שחווה. אותו דור שחי במלחמה, איבד חלקים מעצמו, ממשפחתו. וכלל לא משנה לשם הדיון אם מדובר ביהודים בגטאות, בחיילים בצבאות זרים או במקומיים שחיו במקום מוכה-מלחמה. עצם העובדה שניתן בלחיצת כפתור להגיע לתעודות זהות, תיעוד מעברים שאותו אדם ביצע, מחנות בהם שהה, מקצועות אותם למד, שפות אותם ידע…היא עובדה עוצרת נשימה. עובדה שמלמדת אותנו רבות על הדור היום, על האופן שבו עם קצת סבלנות, ניתן למצוא כמעט הכל בלחיצת כפתור. היכולת של מרתה ללמוד להכיר את סבה שנים רבות לאחר שנפטר, ללא שום עזרה מהמשפחה או סיפורים של קרובים, היא מדהימה.

על אף שאנחנו שומעים כל הזמן כיצד רשת האינטרנט חירבה יחסים ראשוניים – חשוב לזכור כי לפעמים הרשת עוזרת אף בבנייתם. בין אם מדובר בהיכרויות ברשתיות החברתיות, או בין אם כמו במקרה של מרתה, באופן בו עוזרת לרקום סיפור חיים של אדם שהיה ואינו עוד.

 

POSTER

פוסטר המציג את האירוע